עמוד הבית / אודות עוצמה

אודות עוצמה

עמותת “עוצמה” היא עמותה ארצית, שהוקמה על ידי משפחות לילדים נפגעי נפש, במטרה לייצגם בפני הממסד. כל החברים בעמותה הינם בני משפחות של נפגעי נפש הפועלים על בסיס התנדבותי בלבד. יפרופ’ אלי שמיר, כיהן כיו”ר העמותה  מאז 2000.  ועד 2015 היום עומדת בראש העמותה הגב’ סילביה מדניקוב.
בארץ פועלים ארגונים רבים בתחום בריאות הנפש. מה מייחד את “עוצמה”? בשונה מעמותות אחרות שחשיבותן אינו מוטל בספק, והנותנות שירותים למתמודדים ובני משפחותיהם, עמותת “עוצמה” הינה עמותה מסנגרת. מה זה אומר?עמותת “עוצמה” הנה ארגון ארצי חוץ ממסדי, המוכר ע”י קובעי המדיניות, והפועל לייצוג בני משפחותיהם של נפגעי הנפש ברחבי הארץ במגוון תחומים.  העמותה פועלת לחקיקה חדשה ומתוקנת בתחום בריאות הנפש. כמו כן, היא מקיימת מאבק צרכני-פוליטי לביטוי נאות של זכויות נפגעי הנפש בחקיקה, ומקיימת בקרה צרכנית ומעורבות במסגרות הטיפול, המגורים והשיקום של נפגעי נפש. מתוך כך, עמותת “עוצמה” מייצגת צרכנים שהם משפחות נפגעי נפש, וכמובן גם את צרכי הנפגעים עצמם, שהם בשר מבשרן של המשפחות.
“עוצמה” הינה עמותה ללא מטרת רווח. בשונה מהחברות ב”עוצמה”, החברות (גם בהתנדבות) בעמותה הנותנת שירותים נועדה לעזור בניהול אותה עמותה ובקידום האינטרסים שלה בתחום מתן השירותים. ואולם, גוף הנותן שירותים לצרכנים, אינו יכול בו זמנית גם לייצג את הצרכנים – על הצרכנים (נפגעי הנפש ומשפחותיהם) להיות בלתי תלויים בגוף הנותן להם את השירותים. לכן, נוסף על הגדרתה כעמותה ללא מטרות רווח, “עוצמה” אינה מעסיקה עובדים בשכר, היא אינה נותנת שירותים והיא אינה נתמכת כספית על ידי מקורות ממשלתיים. כל זאת, במטרה להישאר בלתי תלויה ולייצג את נפגעי הנפש נאמנה למול הממסד.